Новини
XXIII-я українська антарктична експедиція прямує до Антарктиди
21 березня 2018 року в  Національному антарктичному науковому центрі Міносвіти і науки України відбулися урочисті проводи 23-ї антарктичної експедиції.  На українській станції «Академік Вернадський», розташованій на острові Галіндез, нестимуть річну вахту 12 зимівників. Вони підтримуватимуть життєздатність станції,  здійснюватимуть метеорологічні та атмосферні спостереження, які, що важливо, мають бути безперервними.  Цього року, держава, вперше за роки функціонування станції,  виділила близько 15 млн гривень для проведення її  ремонту, щоб створити комфортніші умови для життя  та наукової діяльності дослідників. Про це наголосила у своєму вітальному слові  Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич, котра брала участь у заході:  «У нас є багато різних викликів, зокрема, які пов’язані з фінансуванням наших наукових досліджень в Антарктиді. Зараз вся українська антарктична програма коштує 72 мільйони гривень. Вперше за багато років сюди закладені кошти для проведення капітального ремонту на станції. Крім того, завдяки проведенню відкритих тендерних процедур Національному антарктичному науковому центру цього року вдалося заощадити близько 10 млн гривень, які ми хочемо інвестувати в розвиток та покращення досліджень».
   А в.о. начальника Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий зазначив, що «це остання зимівля, яка складається виключно з чоловіків. Ми повертаємо практику гендерної рівності, щоб на рівні з чоловіками на станції проводили дослідження і жінки, давали блискучі наукові результати. Гадаю, що склад наступної річної експедиції вже буде зовсім іншим», – підкреслив він.
    Друга експедиція – сезонна, до якої увійшли 12 науковців. Вони працюватимуть під час перезміни учасників  22-ї УАЕ – упродовж майже трьох тижнів. Вчені, зокрема, відбиратимуть зразки для досліджень, заявки на які подали 20 науково-дослідних закладів України. «Відновлення повноцінних сезонних експедицій під час антарктичного літа – це одна з наших головних цілей. Бо  щороку їхня тривалість постійно зменшувалася, а торік «сезонка» взагалі втиснулася аж в два з половиною дні. Цього року ми розширили її тривалість до 18 днів. І вже в грудні 2018-го плануємо робити повноцінну тримісячну сезонну експедицію», – сказав Євген Дикий, зазначивши, що стратегічними цілями  НАНЦ є поширення діяльності, окрім Антарктики,  і на Арктику та відродження українського наукового флоту. А з найближчих завдань – забезпечення нормального Інтернет-зв’язку на станції, який дозволятиме здійснювати навіть онлайн-трансляції, розширення міжнародної співпраці, відновлення морських досліджень в Південному океані, розробка нової державної програми досліджень в Антарктиці на 2021-2030 роки.
  ОчоливXXIII-.ю українську антарктичну експедицію Віктор Ситов.

  
 
Анонси